CBC International Representatives

Olympiad/World Mind Sports Games

Bermuda Bowl

Venice Cup

Senior Bowl

Pacific-Asian Teams

World Youth Teams

Asia Cup

Australian Wuhan Cup

Commonwealth Games Teams

Olympiad/World Mind Sports Games

Open Representatives
DateRepresentative
1972 A Hancock
1972 D Hoffman
1988 D Lilley
1992 H Grosvenor
2008 R Brightling
2008 I Thomson
2012 D Lilley

 

Womens Representatives
DateRepresentative
1980 M Bourke
1988 M Bourke
1988 G Havas npc
1992 J Courtney
1996 M Bourke
1996 J Hoffman npc
2000 M Bourke
2004 E Havas
2004 M Bourke npc
2008 M Bourke npc
2012 M Bourke
2012 E Havas
2012 P Reynolds npc
2020 M Bookallil*
2020 J Tutty*
  * to be held in 2021

 

Seniors Representatives
DateRepresentative
2004 R Crichton
2004 P Grant
2008 D Lilley
2012 A DeLivera
2018 I Thomson
2020 G Kozakos*
  *to be held in 2021

 

Mixed Teams
Date Representative
2016 M Bourke
2016 D Hoffman
2020 S Fischer*
  *to be held in 2021

 

Under 26 Representatives
DateRepresentative
2008 G Ware

 

Back to top

 

Bermuda Bowl Representatives
DateRepresentative
1977 G Havas
1989 D Lilley
1993 D Lilley
1995 H Grosvenor
1995 G Kozakos
1997 K Bagchi
1999 K Bagchi
2009 D Appleton
2009 R Brightling
2009 A DeLivera
2009 I Robinson
2009 I Thomson
2009 R Nixon npc
2015 G Ware

 

Back to top

 

Venice Cup

Venice Cup Representatives
DateRepresentative
1978 E Havas
1987 J Courtney
1989 E Havas
1989 J Brockwell npc
1991 M Bourke
1995 M Bourke
1995 J Hoffman npc
1997 M Bourke
1999 M Bourke
1999 J Hoffman npc
2001 E Havas
2005 M Bourke
2007 E Havas
2009 M Bourke npc
2013 M Bourke
2013 E Havas
2015 M Bourke
2015 D Appleton npc
2017 M Bookallil
2017 M Bourke
2017 J Tutty
2017 P Reynolds npc

 

Back to top

 

Senior Bowl

Senior Bowl Representatives
DateRepresentative
2005 D Lilley
2007 D Lilley
2007 D Hoffman npc
2009 D Hoffman
2013 D Lilley
2013 I Robinson npc
2019 A DeLivera
2019 I Thomson npc

 

Back to top

 

Pacific-Asian Teams

Open Representatives
DateRepresentative
1967 G Jesner
1971 A Hancock
1971 D Hoffman
1974 E Havas
1974 G Havas
1976 G Havas
1977 G Havas
1984 J Brockwell npc
1986 J Brockwell npc
1987 D Lilley
1987 D Hoffman npc
1991 J Spooner
1993 R Brightling npc
1994 R Brightling npc
1995 H Grosvenor
1995 G Kozakos
1998 E Havas
1998 H Grosvenor
1998 I Thomson npc
1999 K Bagchi
1999 R Brightling npc
2006 H Grosvenor
2010 A DeLivera
2010 I Robinson
2013 I Robinson
2013 I Thomson
2015 G Ware

 

Womens Representatives
DateRepresentative
1971 G Jesner npc
1976 E Havas
1977 E Havas
1978 E Havas
1979 M Bourke
1983 E Havas
1985 M Bourke
1986 M Bourke
1987 J Courtney
1987 J Brockwell npc
1989 E Havas
1989 J Brockwell npc
1990 J Brockwell npc
1991 E Havas
1993 M Bourke
1994 J Courtney
1994 M Bourke
1995 M Bourke
1995 J Hoffman npc
1997 M Bourke
1997 N Church
1997 J Hoffman
1998 M Bourke
1999 M Bourke
2001 E Havas
2003 E Havas
2005 E Havas
2006 M Bourke
2006 E Havas
2007 M Bourke
2009 E Havas
2010 R Nixon npc
2013 M Bourke
2013 E Havas
2015 M Bourke
2015 D Appleton npc
2017 M Bookallill
2017 M Bourke
2017 J Tutty
2017 P Reynolds npc
2020 M Bookallil*
2020 J Tutty*
  *postponed

 

Seniors Representatives
DateRepresentative
2002 H Ali
2002 G Riszko
2006 D Lilley
2008 M Bourke
2008 D Hoffman
2019 A DeLivera
2019 E Havas
2019 P Reynolds
2019 M Smart
2019 I Thomson npc
2020 G Kozakos*
  *postponed

 

Mixed Teams
Date Representative
2019 S Fischer
2019 J Tutty
2020 S Fishcher*
  *postponed

 

Youth U26 Representatives
DateRepresentative
1990 J Spooner
1993 D Appleton
1994 S Mullamphy npc
1995 D Appleton
1995 S Mullamphy npc
2002 M Abraham
2005 D Geromboux
2005 M Porter
2005 G Ware
2006 N Griffiths
2006 M Porter
2006 G Ware
2007 N Griffiths
2007 G Ware
2017 C Geromboux npc#
2018 A Spooner
2019 A Spooner
2019 I Thomsonn npc
2020 A Spooner*
  *postponed
#U25 Girls

 

Youth U21
Representatives
Date Representative
2009 L Ginnan
2009 S Williams
2010 L Ginnan
2010 S Williams
2011 S Williams

 

Youth U16
Representatives
Date Representative
2020 Dev Shah*
2020 Diya Shah*
2020 J Wilkinson*
  *postponed

 

Back to top

 

World Youth Teams

Youth U26 Representatives
DateRepresentative
1989 J Spooner
1991 J Spooner
1993 D Appleton
1995 S Mullamphy npc
2003 M Abraham
2005 D Geromboux
2005 M Porter
2005 G Ware
2006 M Porter
2006 G Ware
2006 N Griffiths
2008 N Griffiths
2008 G Ware
2014 S Williams
2016 S Williams
2018 A Spooner
2020 A Spooner*
  *to be held in 2021

 

Youth U21 Representatives
DateRepresentative
2006 M DeLivera
2010 L Ginnan
2010 S Williams

 

Back to top

 

Commonwealth Nations Teams

Open Teams Representatives
DateRepresentative
2010 A DeLivera
2010 I Robinson

 

Womens Teams
Date Representative
2014 M Bourke

 

Back to top

 

Asia Cup

Open/Mens Team Representatives
DateRepresentative
2010 A DeLivera
2010 D Lilley
2010 I Robinson
2014 G Ware

 

Seniors Teams
Date Representative
2014 R Brightling
2014 A DeLivera
2014 D Hoffman

 

Womens Teams
Date Representative
2014 M Bourke npc
2018 S Bird
2018 K Creet

 

Mixed Teams
Date Representative
2018 J Tutty

 

Youth (Juniors) Teams
Date Representative
2014 S Williams

 

Australian Wuhan Cup

 

Australian Wuhan Cup
Date Representative
2019 S Fischer
2019 J Tutty

 

Back to top

 

Commonwealth Games Teams

Australian Green Team
Date Representative
2018 A Spooner

 

Seniors
Date Representative
2018 Ian Thomson

 

Back to top